olszaGmina Dąbrowa Białostocka wraz z sołectwem Olsza pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego zorganizowały w dniu 11 października 2015 r. w Olszy Festyn – Konkurs pod nazwą „Nadbiebrzańskie Smaki”. Do konkursu zostały zaproszone drużyny z gmin: Dąbrowa Białostocka, Jaświły, Lipsk, Nowy Dwór, Suchowola, Sztabin. Zadaniem uczestników była prezentacja potraw regionalnych w postaci: dania mięsnego, potrawy z ziemniaków i deseru. Celem imprezy było wypromowanie produktu regionalnego znad Biebrzy.

Gminę Sztabin reprezentowały dwie drużyny Koło Gospodyń Wiejskich w Mogilnicach oraz Stowarzyszenie Aktywny Sztabin wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach. Jak smakowite potrawy potrafią przygotować Panie należące do Stowarzyszeń przekonaliśmy się choćby ostatnio na Dożynkach Gminnych w Jaminach.

Tak też było i w Sołectwie Olsza gdzie na pięknie przystrojonych stołach drużyn z Gminy Sztabin królowały pyszne wyszukane a zarazem tradycyjne potrawy.

Jury miało bardzo trudne zadanie z wyłonieniem najsmaczniejszej potrawy, czy deseru.

Wybór padł też i na nasze drużyny:

II miejsce w deserze za ciasto brzoza zdobyła drużyna Koła Gospodyń Wiejskich w Mogilnicach,

I miejsce za całokształt (wystrój, dekoracja stołu oraz podanie potraw) oraz III miejsce za smak zdobyła drużyna Stowarzyszenie Aktywny Sztabin oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach.

Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Burmistrz Dąbrowy Białostockiej pogratulowali wszystkim uczestnikom za udział w konkursie wręczyli drużynom dyplomy i nagrody (garnki do gotowania na parze, brytfankę, mikser, reklamówki z przyprawami)

Składam wszystkim biorącym udział w Konkursie „Nadbiebrzańskie Smaki” gratulacje i podziękowanie za to że na rzucone przeze mnie hasło „czy Stowarzyszenie weźmie udział w konkursie” był natychmiastowy odzew „a czemu nie, nie mamy się czego wstydzić, niech zobaczą inne gminy co potrafimy zrobić” .

Tak trzymać moje Panie i Panowie. Wielki ukłon w Waszą stronę.

J. Kaczan