Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości. To bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków, w którym przypominamy sobie momentu w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj wrócił na mapy świata.

Święto Niepodległości było okazją do zadumy i wspomnienia bohaterów walczących o wolność Polski. Uroczyste obchody rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele w Sztabinie, odprawionej w intencji ojczyzny. Przy pomniku 100-lecia odzyskania Niepodległości znajdującym się w parku w Sztabinie odśpiewaliśmy hymn i złożyliśmy wiązanki kwiatów. Oprawę artystyczną uroczystości stanowiły występy uczniów SP w Sztabinie. Piotr Karp, Sebastian Pycz i Oliwia Zieziulewicz recytowali poezję patriotyczną, a Monika Mielniczek oraz trio - Maja Polińska, Kornelia Węgrzyn i Julia Panasewicz zaprezentowali piosenki. Patriotyczne słowa wierszy i piosenek oraz Krakowiak zatańczony przez dziecięcy zespół „Sztabiniaki” ujęły za serce i wzruszyły zebraną publiczność.

Obchody odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych OSP Sztabin i SP im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie, ks. Proboszcza, przedstawicieli władz, instytucji, stowarzyszeń, strażaków i mieszkańców. Wartę przy pomniku pełnili harcerze 7 Sztabińskiej Drużyny Harcerskiej "Białe Wilki". Słodką niespodzianką podczas uroczystości, ufundowaną przez Wójta Gminy Sztabin Jarosława Karpa, były biało-czerwone krówki oraz muffiny przystrojone polskimi chorągiewkami wykonanymi przez członkinie Stowarzyszenia Aktywny Sztabin. Na koniec zacytuję słowa piosenki śpiewanej przez przedszkolaki –

„Nasi przodkowie, duzi i mali

Dla nas tę Polskę odzyskali

Toczyli bitwy, sił nie szczędzili

Byśmy dziś w wolnej Polsce żyli”

Nie zapominajmy o tym, bądźmy im za to wdzięczni i każdego dnia uzmysławiajmy sobie wartość życia w wolnym kraju – tak wiele wokół nas jest wojen.

Małgorzata Ostrowska

Obchody 105 lecia Odzyskania Niepodległości