W związku z przystąpieniem do centralizacji podatku od towarów i usług VAT faktury wystawiane na rzecz Gminy Sztabin od dnia 1 stycznia 2017 roku muszą zawierać następujące dane:

Płatnik - Gmina Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin, NIP: 846-159-78-91, Odbiorca - Urząd Gminy Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin.

Gościmy

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

 O2A9356Kolejny kolędniczy wieczór w Jaminach już za nami. Mimo wietrznej aury i chłodu było ciepło, serdecznie i radośnie. Nasze serca rozgrzewało radosne kolędowanie Temu, który wraz ze swoim przybyciem wniósł do naszych domów pokój, miłość, nadzieję i wiarę w lepsze dni.

Przy żłóbku w Jaminach spotkali się wszyscy, którzy cenią i chcą podtrzymywać tradycje kolędowania. Zgodnie z nimi nie zabrakło przebierańców, bożonarodzeniowej szopki i kolędników z gwiazdą. Było kolorowo i świątecznie. Cieszy nas niezmiernie fakt, że coraz więcej gości z bliższych i dalszych miejscowości odwiedza nas w ten niezwykły poświąteczny wieczór.

 O2A5788Tegoroczne Święto Plonów zorganizowano w ścisłej współpracy Wójta Gminy Sztabin, Rady Gminy oraz Centrum Biblioteczno – Kulturalnym,  Stowarzyszeniem Aktywny Sztabin, Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Jastrzębna II Ostrowie. Nieocenionym zaangażowaniem wykazali się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jaziewa i Sztabina, Sołtysi wsi Gminy Sztabin oraz rolnicy i mieszkańcy parafii.

Festyn14 lipca w Jaziewie odbył się rodzinny festyn pod hasłem „Spotkanie kultur”. Wielu stałych bywalców corocznych spotkań w Jaziewie zauważyło nieco odmienną formułę tegorocznej imprezy. Region Podlaski słynie nie tylko z serdecznej gościnności, pięknych krajobrazów, ale również z wielokulturowości. Niejednokrotnie Podlasie nazywane jest przez turystów kolebką kultur, więc organizatorzy postanowili w tym roku nakreślić przybyłym na piknik tę różnorodność, ale równocześnie pokazać, że więcej nas łączy niż dzieli.

Pod Jaziewskim niebem spotkały się kultury Romów, Tatarów i Słowian, a połączyła nas muzyka, taniec, śpiew oraz zamiłowanie do dobrego jadła. Uczestnicy imprezy mogli zapoznać się wzajemnie ze swoją kulturą, obyczajami, tradycjami. Nie zabrakło również lokalnego rękodzieła.

rajdTe słowa były wyznacznikiem naszych działań, gdy wspólnie, z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym zaczęliśmy tworzyć szlak historyczno - przyrodniczy „Śladami naszych Przodków” na terenie parafii Jaminy. Bez względu na to, w jakich realiach żyjemy i z jaka rzeczywistością mierzymy, przychodzi w naszym życiu moment, gdy zaczynamy poszukiwać swoich korzeni, w celu poznania spuścizny, jaką zostawili nam przodkowie. Czujemy potrzebę zapoznania się z historią naszego regionu, miejscowości, rodziny. Szlak, który powstaje wskazuje punkty, w których miały miejsce istotne w dziejach parafii Jaminy wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.

Biblioteka

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach na Słowenii. KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swoje przedsięwzięcie, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. Polskim współrealizatorem projektu zostało wydawnictwo specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży Agencja Edytorska EZOP.

Spotkanie„To myśli Dyktują Wiersze Które jak fale Spływają Na plażę Papieru”

Zenon Józef Budzyński

Znaczki1 marca b.r. w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Sztabinie odbył się pokaz filatelistyczny. Filateliści to ludzie, którzy zbierają wszelkie znaczki pocztowe, koperty i kartki z wydrukowanym znaczkiem, telegramy, projekty znaczków, ich próby i wzory. Swój bogaty zbiór zaprezentował były długoletni wójt gminy Sztabin Tadeusz Drągiewicz, który od wielu lat zajmuje się ich kolekcjonowaniem. Z wielką pasją opowiadał, na czym polega zapomniane przez młode pokolenie hobby. Przygotował prezentację multimedialną, za pomocą której omawiał najciekawsze i najbardziej wartościowe okazy.

orszak„Odnowi oblicze ziemi"

Ulicami Sztabina w Święto Objawienia Pańskiego 6.01.2019 r. przeszedł już po raz trzeci Orszak Trzech Króli, któremu przyświecało hasło „Odnowi oblicze ziemi”. Nawiązywało ono do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz jego I wizyty do Polski w 1979 roku. Treść hasła zachęcała nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II - budowania lepszego świata oraz osobistej wewnętrznej przemiany.

KolędowanieW grudniowy poświąteczny wieczór Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach po raz czwarty było organizatorem wspólnego kolędowania. Mimo niesprzyjającej aury zebrali się wszyscy którym zależy na kultywowaniu obrzędów i tradycji Bożonarodzeniowych.

Przy żłóbku Tego, który wraz ze swoimi narodzinami przyniósł pokój, miłość i dobro poczuliśmy prawdziwą atmosferę i istotę świąt. Razem kolędowaliśmy jak również oglądaliśmy wzruszające występy. Orszak kolędników pod progi stajenki przyprowadzili trzej królowie. Bardzo dziękujemy pani Kasi i Klubowi Jeździeckiemu „Karino”, że kolejny rok byli z nami. Zaangażowanie klubu, przygotowanie koni i chęć udziału w kolędowaniu bardzo nas cieszy, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również z nami będziecie. Przed stajenką Karolinka Tomaszewska drżącym, dziecięcym głosikiem zaśpiewała przepiękną pastorałkę, która wśród słuchaczy wywołała łzy wzruszenia ocierane ukradkiem.

PrzekazanieW dniu 2 stycznia 2019 r. na placu przed budynkiem Urzędu Gminy Sztabin odbyło się uroczyste przekazanie nabytego wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym, dla ośmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Sztabin.

stroikiZbliżające się święta Bożego Narodzenia stały się inspiracją do zorganizowania warsztatów, na których wykonywaliśmy stroiki.

Pomysłów było tyle, co uczestników - a nawet więcej.

pluszowy miś24 listopada 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Sztabinie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Na spotkanie dzieci przyniosły swoje ukochane pluszaki. Imprezę rozpoczęliśmy od przybliżenia historii maskotki, a następnie każde dziecko przedstawiło swojego ulubieńca i opowiedziało o nim krótką historię.

Andrzejki23 listopada 2018 r. w świetlicy Centrum odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci.

W programie oprócz wspólnej zabawy prowadzonej przez „Wróżkę Żanetę” były wróżby przygotowane przez Iwonę i Sylwię oraz przerwa na mały poczęstunek.

tablicaW niedzielę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku historyczno - przyrodniczego „Śladami naszych przodków”. Powstaje on dzięki współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” oraz Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Nasze dwa zespoły podobnie odczuwają i rozumieją konieczność zapisania i zaznajomienia obecnych jak i przyszłych pokoleń z historią naszych przodków, z ich kulturą, tradycją, obyczajami.

Potrzebę wytyczenia szlaku dostrzegła Małgorzata Kunda, dla której  zachowanie spuścizny minionych pokoleń i rozwój kultury naszego regionu są ważnym aspektem działania naszego stowarzyszenia. Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” Anna Matyskieła jak i cała nasza grupa bardzo chętnie przystąpiła do działania i pracy. Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi natomiast obszerną wiedzę historyczną, niezbędną do ukończenia tego kilkuetapowego przedsięwzięcia. Oprawa historyczna, merytoryczna i graficzna tablic to zasługa pana Ryszarda Korąkiewicza, członka Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Szlak tworzony będzie w kilku częściach. Wierzymy, że uda nam się go wyznaczyć do końca przyszłego roku.