W związku z przystąpieniem do centralizacji podatku od towarów i usług VAT faktury wystawiane na rzecz Gminy Sztabin od dnia 1 stycznia 2017 roku muszą zawierać następujące dane:

Płatnik - Gmina Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin, NIP: 846-159-78-91, Odbiorca - Urząd Gminy Sztabin, ul. Augustowska 53, 16-310 Sztabin.

Gościmy

Odwiedza nas 444 gości oraz 0 użytkowników.

wojt gminyZ wielką przyjemnością witam na oficjalnej stronie Gminy Sztabin, której celem jest ukazanie piękna i atrakcyjności naszej Małej Ojczyzny. Mam nadzieję, że zamieszczone zdjęcia oraz informacje kulturalne i gospodarcze przyczynią się do bliższego poznania naszej Gminy.

Gmina Sztabin leży w południowej części powiatu augustowskiego. Ponad 14500 ha jej powierzchni zajmują lasy, które są pozostałościami po dawnych puszczach: Jamińskiej, Krasnoborskiej i Augustowskiej. Południową granicę gminy wyznacza rzeka Biebrza, jej okolice są od 1993 roku wchodzą w skład Biebrzańskiego Parku Narodowego. Siedzibą gminy jest Sztabin duża wieś nad Biebrzą, na trasie Augustów - Białystok, która liczy obecnie 1000 mieszkańców.

Początkowo na terenie gminy mieszkali Jaćwingowie, w 1506 roku część tego obszaru nadał król Aleksander rodowi Chreptowiczów. W latach 1584 - 1594 Chreptowicze wybudowali kościół, do którego sprowadzili bazylianów a później dominikanów. Zakonnicy mieli się opiekować słynącym z cudów obrazem Maryi Panny z Dzieciątkiem. Po Chreptowiczach dobra odziedziczył hrabia Karol Brzostowski, który utworzył w latach 20 - tych XIX wieku tzw. Rzeczpospolitą Sztabińską. Za jego sprawą zniesiono pańszczyznę unowocześniono rolnictwo, wprowadzając płodozmian i nowoczesne, jak na owe czasy narzędzia. Hrabia wprowadził reformy społeczne, wybudował zakłady przemysłowe: hutę szkła, zakład metalurgiczny, a także kuźnię produkującą na lokalne potrzeby narzędzia rolnicze, nagrobki oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Jego sposób zarządzania przyczynił się do dynamicznego rozwoju majątku. Idee Karola Brzostowskiego są nadal żywe w społeczności sztabińskiej.

Wszystkie te informacje i wiele innych, równie przydatnych (m. in. szlaki turystyczne, rozkład jazdy autobusów, katalog firm), znajdziecie Państwo w odpowiednich działach na stronie. Adres www.sztabin.ug.gov.pl to także źródło wiedzy o samym Urzędzie – jego działalności, pracownikach, strukturze organizacyjnej. Za pomocą strony dowiecie się Państwo wszystkiego na temat aktualnych przetargów, wydarzeń oraz zawsze możecie zadać pytanie drogą mailową.

Ważnym elementem serwisu jest na bieżąco aktualizowany Biuletyn Informacji Publicznej, z którego dowiecie się Państwo wszystkiego na temat zarządzeń Wójta Gminy czy uchwał Rady oraz można załatwić i uprościć wiele spraw – wystarczy pobrać odpowiednie wnioski i formularze.

Mam nadzieję, że zamieszczone tu informacje przyczynią się do bliższego poznania naszej Gminy, a strona internetowa prócz dostarczania niezbędnych wiadomości, będzie dla Państwa źródłem rozrywki i relaksu.

Wójt

Tadeusz Dragiewicz