JEDNOSTKI OSP Z TERENU GMINY SZTABIN ZYSKAŁY NOWOCZESNĄ REMIZĘ I NOWY SPRZĘT

24 maja uroczyście odebrano najnowszą i niezwykle ważną inwestycję – budynek remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnymborze oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy zakupiony dzięki dotacji z budżetu państwa.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji publicznych, duchowieństwa oraz jednostek organizacyjnych.

Swoją obecność zaznaczyli min.:

  • Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką,
  • Jacek Niedźwiedzki – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Jacek Brzozowski – Wojewoda Podlaski,
  • Bogdan Dyjuk – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego,
  • Piotr Rusiecki – Starosta Powiatu Augustowskiego,
  • Marcin Wierela – Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
  • Michał Olszewski – Komendant Powiatowego PSP w Augustowie,
  • Artur Wiatr – Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego,
  • Mariusz Kimszala – Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów,
  • Arkadiusz Żmijewski – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku,
  • Jarosław Szlaszyński – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Augustowie,
  • Ksiądz Dariusz Rogiński – Proboszcz Parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Krasnymborze,
  • Ksiądz Kanonik Wiesław Domitrz,
  • Barbara Kotarska – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze,
  • Mirosław Siwicki – Przewodniczący Rady Gminy Sztabin wraz z Radnymi.

Nie można pominąć również przedstawicieli jednostek OSP z terenu Gminy Sztabin, których codzienna służba i zaangażowanie stanowią fundament bezpieczeństwa naszej lokalnej społeczności oraz przedstawicieli lokalnych i regionalnych mediów i wszystkich mieszkańców, którzy swoją obecnością podkreślili rangę wydarzenia.

Realizacja projektu pod nazwą „Modernizacja budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasnymborze” była możliwa dzięki wsparciu ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027, Oś Priorytetowa II, Działanie 2.7 Adaptacja do zmian klimatu, Typ projektu: Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz systemów ratownictwa.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 911 387,14 zł. Dofinansowanie ze środków europejskich wyniosło 1 412 564,79 zł, co stanowiło 75% wartości zadania.

Projekt obejmował:

  • modernizację budynku remizy OSP w Krasnymborze,
  • zakup specjalistycznego sprzętu w postaci kombinezonów oraz sań lodowych z zakresu ratownictwa wodnego,
  • realizację specjalistycznych szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego oraz ratownictwa poszukiwawczo-ratowniczego.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji powstała nowa, duża strażnica z dwoma garażami dostosowanymi do potrzeb miejscowej jednostki OSP, na wyposażeniu której znajdują się m.in. dwa pojazdy: średni samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO oraz samochód MITSUBISHI wykorzystywany do ratownictwa drogowego i transportu łodzi ratunkowej.

 W dwukondygnacyjnej części świetlicowej budynku znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla strażaków, mieszkańców oraz członków lokalnych stowarzyszeń. Budynek wyposażono w instalacje odnawialnych źródeł energii – instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła, które zapewniają zaopatrzenie obiektu w energię elektryczną i ciepło.

Obiekt powstał w miejscu dotychczasowej remizy, która nie spełniała obowiązujących standardów funkcjonowania jednostki OSP, zwłaszcza że jednostka z Krasnegoboru wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Wykonawcą była firma WYSBUD Michał Wysocki z miejscowości Kirejewszczyzna w gminie Dąbrowa Białostocka.

W ramach realizacji projektu zakupiono również specjalistyczny sprzęt techniczny, tj.: kombinezony ratownicze przeznaczone do pracy w wodzie, sanie lodowe.

Ponadto kilku strażaków uczestniczyło w specjalistycznych szkoleniach z zakresu ratownictwa wodnego oraz ratownictwa poszukiwawczo-ratowniczego. Szkolenia zostały przeprowadzone przez Państwową Straż Pożarną.

Z myślą o druhach i potrzebach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Sztabin w 2025 r. na podstawie umowy zawartej z Wojewodą Podlaskim Panem Jackiem Brzozowskim, doposażono w sprzęt ratowniczo-gaśniczy wszystkie osiem jednostek OSP z terenu Gminy Sztabin, tj.: Jagłowo, Jaminy, Jastrzębna Pierwsza, Jaziewo, Krasnybór, Mogilnice, Polkowo oraz Sztabin. Było to możliwe dzięki dotacji celowej w wysokości 478 228,80 zł pozyskanej przez Gminę Sztabin

Zakupiono między innymi trzy pojazdy typu quad, które trafiły do jednostek OSP w Sztabinie, Jaminach i Jaziewie, a także motopompy pożarnicze, agregaty wodno-pianowe, radiotelefony, węże tłoczne oraz inny specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Całkowita wartość tego zadania wyniosła 673 932,50 zł.

Oprócz przedstawionych inwestycji, w sierpniu 2025 roku dla OSP w Mogilnicach zakupiono samochód pożarniczy marki STEYR o wartości 212 000,00 zł. Zakup tego pojazdu został częściowo sfinansowany z dotacji otrzymanej z budżetu Województwa Podlaskiego w wysokości 40 000,00 zł.

Podsumowując zrealizowane inwestycje i dokonane zakupy, łączna wartość środków przeznaczonych w 2025 roku na dofinansowanie jednostek OSP z Gminy Sztabin wyniosła 2 959 432,56 zł.

Kwota pozyskanego dofinansowania wyniosła 1 930 793,59 zł, natomiast wkład własny Gminy Sztabin wyniósł 1 028 638,97 zł.

Organizatorzy i Gospodarze – Druchowie OSP w Krasnymborze z Prezesem Wojciechem Szymańskim na czele, Wójt Gminy Jarosław Karp i Zastępca Wójta Anna Gorajewska - Harasimowicz serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tej inwestycji.

Mariola Mitros-Wolska