Dożynki Gminne w Sztabinie 2024
Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, a ich obchody w Gminie Sztabin miały miejsce w dniu 25 sierpnia 2024 roku i były wyjątkowym wydarzeniem. Mieszkańcy zgromadzili się, aby wspólnie dziękować za plony i celebrować zakończenie żniw, co podkreśliło znaczenie pracy rolników w naszej społeczności.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sztabińskim kościele, podczas której dziękowano za zbiory i modlono się o błogosławieństwo dla rolników. Był to piękny i wzruszający moment, łączący w sobie duchowość i tradycję, przypominający nam o wartościach, które są fundamentem naszej kultury.
Po nabożeństwie mieszkańcy przenieśli się na boisko szkolne, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Obecność wielu rolników, którzy swoją pracą dostarczają nam na co dzień zdrowe i smaczne produkty, osób duchownych, i licznych gości, w tym: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesławy Burnos, Dyrektora Zarządu Zlewni w Augustowie Artura Bogusława Rozmysłowicza, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Augustowie Elżbiety Stankowskiej, zastępcy biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Agnieszki Truszkowskiej, przedstawicieli samorządu Gminy Sztabin w Wójtem Jarosławem Karp na czele, jak też delegatów: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie, Państwowej Inspekcji Pracy, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddziału Regionalnego w Augustowie, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Augustowie, 12 Batalionu Obrony Pogranicza z porucznikiem Marcinem Olszewskim na czele, przedstawicieli oświaty, wystawców, wykonawców oprawy artystycznej i wielu gości sprawiło, że dożynki miały szczególny charakter.
Tradycyjnie rozpoczęto obrzędem dożynkowym prowadzonym przez Starostę i Starościnę. W tym roku zaszczyt ten przypadł państwu Alinie i Wojciechowi Sienkiewiczom, którzy z radością wręczyli symboliczny bochen chleba Wójtowi – gospodarzowi dożynek. Ten gest symbolizował jedność i wspólnotę, a podział chleba wśród zebranych był pięknym akcentem, który podkreślał znaczenie dzielenia się plonami.
Wójt Jarosław Karp w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i życzył wszelakiej pomyślności. Serdecznymi słowami wyraził uznanie dla wysiłków, jakie wkładają rolnicy w uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Mocno zaakcentował rolę rolników w naszej społeczności.
Dożynki w Gminie Sztabin to okazja do złożenia gratulacji i podziękowań. W tym roku za wzorowe prowadzenie gospodarstwa rolnego i wysoką produkcję mleka nagrody Wójta otrzymali: Alina i Wojciech Sienkiewiczowie z Jastrzębnej Drugiej, Emilia i Marcin Bielawscy z Czarniewa, Marzena i Tomasz Pycz z Karolin, Katarzyna i Andrzej Kapla z Mogilnic. Pamiątkowe statuetki z podziękowaniami za działalność na rzecz lokalnej społeczności, prowadzenie usług przydatnych w rolnictwie otrzymali: Małgorzata Kunda, „Granaccy Sp. z o.o” oraz Andrzej Kondracki za osiągnięcia w hodowli koni. Te wyróżnienia podkreślają znaczenie zaangażowania lokalnych liderów w rozwój i wspieranie rolnictwa w regionie.
Nagrodzono także twórców, którzy przygotowali dożynkowy chleb tj.: Magdalenę Chodorowską, Elżbietę Szmygiel i Koło Gospodyń Wiejskich w Krasnoborkach. Za najpiękniejszy kosz z plonami nagrody otrzymali: Gabriela Szyc-Zapolska, Emilia Chodorowska, Barbara Czerwińska.
Miejsce dożynek przystrojone zostało ozdobami z bel słomy oraz wieńcami dożynkowymi stanowiącymi nieodłączny element polskiej tradycji związanej z obchodami święta plonów, wykonanymi przez mieszkańców wsi: Jaminy, Jastrzębna Druga, Jaziewo oraz Stowarzyszenie Aktywny Sztabin.
Uczestnicy dożynek mogli spróbować tradycyjnych przysmaków przyrządzonych przez lokalne gospodynie. Smakowite stoiska przygotowały: KGW Jastrzębna-Ostrowie, KGW „Nad Lebiedzianką”, KGW Krasnoborki wraz z sołectwem Kamień oraz parafia Jaminy.
Na część artystyczną złożyły się występy: Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki wraz z grupą mażoretkową TAKT, Zespołu Tańca Ludowego „BYSTRY”, „Raczkowiaków”, „Tańczących Emotek” i „Sztabiniaków”. Wiele zabawy dostarczyły również przygotowane konkurencje sprawnościowe. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna prowadzona przez zespół SUMMER oraz Fireshow – pełen wrażeń taniec z ogniem.
Święto dziękczynienia za obfite plony już za nami. Organizatorzy dożynek, tj.: Urząd Gminy Sztabin, Rada Gminy Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie serdecznie dziękują wszystkim za przybycie. Szczególne słowa wdzięczności kierują do zaangażowanych w przygotowanie obchodów. Księdzu Przemysławowi Pastewskiemiu i ks. Krzysztofowi Bronakowskiemu za odprawienie Mszy św., Państwu Alinie i Wojciechowi Sienkiewicz za pełnienie funkcji Starostów Dożynek. Gospodyniom – za ugotowanie i upieczenie smacznych potraw. Producentom, przedsiębiorcom i instytucjom za wystawienie swoich produktów. Mieszkańcom Sztabina za piękne akcenty dożynkowe w postaci dekoracji przy prywatnych posesjach, państwu Tarasiewiczom za przewiezienie wieńców dożynkowych na plac imprezy, osobom zaangażowanym w obsługę, dekorowanie, jak też uporządkowanie boiska. Strażakom OSP Sztabin za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników imprezy. Wyrazy wdzięczności kierują również do fundatorów nagród – BS Augustów, ”Granaccy Sp. z o.o.”, Auto Naprawa Tomasz Sałygo, Sklep Wielobranżowy „TURKUS”.
Szczególne słowa podziękowania składają Rolnikom za codzienny trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów.