2016Tegoroczna pogoda nie sprzyjała rolnikom. Początkowo susza przyczyniła się do szybkiego dojrzewania nienarośniętego jeszcze ziarna, potem częste deszcze, a nawet ulewy mocno przeszkadzały w zbiorach. Specjalne komisje szacowały straty. W niektórych gminach naszego kraju zrezygnowano nawet z organizacji Dożynek. Były to trudne decyzje, gdyż święto to jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, zatem największym świętem rolniczym w roku. Od ilości i jakości zbiorów zależy przecież nasza ludzka egzystencja, toteż już od XVI wieku Dożynki przygotowano szczególnie starannie.

Z upływem lat niektóre elementy tego święta zanikały, inne przetrwały do dzisiaj. Do najważniejszych z nich należą – wicie wieńców, zwanych także plonami, gdyż uosabiają one wszystkie zebrane produkty ziemi, dzielenie się z uczestnikami uroczystości chlebem wypieczonym z  nowego ziarna, urządzanie wystaw, występy zespołów oraz ogólna zabawa.

Czytaj więcej na stronie Centrum Biblioteczno - Kulturalnego w Sztabinie